Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

bip

Biuletyn informacji publicznej

mpk

Rozkłady jazdy

Unia

Unia Europejska

Fundusze3

Fundusze Europejskie

poniedziałek, 04 listopad 2019 15:23

Dobre efekty współpracy miasta i policji – w 2019 roku na częstochowskich drogach nie zginął dotąd żaden pieszy

Sukcesywnie poprawia się sytuacja pieszych na drogach w Częstochowie. Dzieje się tak dzięki realizacji inwestycji miejskich poprawiających komfort i bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak i w efekcie działań prewencyjnych częstochowskiej Policji oraz współpracy jej funkcjonariuszy ze specjalistami z Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. Informacje te przekazali przedstawiciele częstochowskich mundurowych i drogowców podczas spotkania przy przejściu dla pieszych przez ul. Dekabrystów na wysokości ul. Księżycowej. Trwa przy nim budowa azylu dla pieszych, który ułatwi bezpieczne przekraczanie drogi. Była to też okazja do rozdawania częstochowianom odblasków poprawiających widoczność pieszych na drogach.

- Początek listopada, to czas, kiedy chcemy zaapelować do kierowców i pieszych o jeszcze większą rozwagę. Jesienna słota i szybciej zapadający zmierzch nie będą nam pomagały w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i chodnikach. Dlatego przestrzegajmy przepisów, przechodźmy przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych i używajmy odblasków by statystyka, za którą stoi ludzkie życie, dalej w naszym mieście była tak pozytywna – zaapelowała Marta Kaczyńska, aspirant sztabowa z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

A liczby wskazują jasno. W Częstochowie piesi są bezpieczniejsi niż w innych miastach, zdarzeń na terenie miasta jest mniej niż w ubiegłych latach. A co najważniejsze – w 2019 dotąd w Częstochowie nie zginął żaden pieszy!

 - Wspólnymi działaniami MZDiT i policji udaje się poprawić różne niebezpieczne miejsca, ale i dotrzeć do świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego. Cieszy to tym bardziej, że statystyki poprawiają się w momencie, kiedy w mieście nie z winy służb miejskich, ale z powodu zewnętrznych czynników, mamy bardziej wzmożony ruch – zauważył zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, Mirosław Kucia – Piekarski

Trudno byłoby jednak mówić o poprawie sytuacji pieszych gdyby nie konkretne działania inwestycyjne. MZDiT w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” działa z inicjatywy własnej lub na wniosek mieszkańców na różne sposoby – zawsze w celu poprawy ich bezpieczeństwa w newralgicznych miejscach na terenie różnych dzielnic.

Na potwierdzenie tych słów można wymienić już zrealizowane bądź trwające zadania takie jak m.in.:

  • budowanie wyniesionych skrzyżowań (już funkcjonujące przy Małopolskiej czy budowane przy Łódzkiej i Artyleryjskiej)
  • instalacja progów zwalniających (kolejne do końca roku przy szkole nr 50 przy ul. Ludowej)
  • progi wyspowe (do końca roku w obrębie skrzyżowania ulic: Słowackiego, Korczaka i Bohaterów Monte Cassino)
  • budowanie bezpiecznych przejść z azylami (jak to przy ul. Księżycowej do końca roku)
  • budowa przejść z sygnalizacją z radarami (np. ul. Michałowskiego),

Priorytetem dla miasta mimo ograniczonego budżetu na bieżące utrzymania z powodu czynników zewnętrznych było i będzie ponadto odtwarzanie oznakowania poziomego przy przejściach dla pieszych. Jednocześnie wprowadzane są rozwiązania ukierunkowane na uspokojenie ruchu samochodowego, które mają także wpływ na poprawę sytuacji pieszych. To m.in: liczniki czasu zmiany świateł przy kolejnych pięciu skrzyżowaniach w mieście, funkcjonująca już sygnalizacja świetlna przy skrzyżowaniu Kopernika-Śląska, sygnalizacja przy Rydza – Śmigłego – Jagiellońska (w porozumieniu z prywatnym inwestorem) czy budowane rondo w ramach powstającego węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Stradom przy ul. Pułaskiego. Dodatkowo nawet inwestycje oświetleniowe realizowane są z zamysłem poprawy sytuacji pieszych – przykład – doświetlenie ciągu pieszego oraz jezdni przy ul. Królewskiej na Stradomiu z tego roku.

Niezmiennie apelujemy o ostrożność i uwagę na naszych drogach. Zmieniamy je dla Was!

 

 

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2022