Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

bip

Biuletyn informacji publicznej

mpk

Rozkłady jazdy

Unia

Unia Europejska

Fundusze3

Fundusze Europejskie

czwartek, 12 marzec 2020 09:49

AKTUALIZACJA Rozszerzone działania prewencyjne w częstochowskiej komunikacji miejskiej w związku z koronawirusem

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym wprowadzają szereg kolejnych procedur związanych z zapobieganiem potencjalnemu zarażeniu koronawirusem w naszym mieście.

Dotychczas w częstochowskich autobusach i tramwajach obowiązywały rozwiązania, o których mowa była tutaj https://www.mpk.czest.pl/aktualnosci/2020/03/dzialania-prewencyjne-czestochowskiego-mpk-w-obliczu-zagrozenia-koronawirusem

W obliczu wzrastającego zagrożenia i rozprzestrzeniania się wirusa zostały podjęte kolejne, następujące kroki w organizacji przejazdów i obsługi pasażerskiej w Częstochowie:

• do odwołania zwiększa się liczba profilaktycznego ODKAŻANIA powierzchni wnętrz autobusów i tramwajów zjeżdżających do zajezdni MPK poprzez użycie specjalistycznych preparatów na bazie alkoholu

• do odwołania zostało zawieszone funkcjonowanie przycisków do otwierania drzwi przez pasażerów wewnątrz i z zewnątrz pojazdów – drzwi otwiera i zamyka TYLKO kierowca/motorniczy

• mimo czasowego zawieszenia funkcjonowania jednostek oświatowych NIE ZMIENIA się rozkład jazdy MPK w Częstochowie. Utrzymanie częstotliwości zgodnej z roboczym rozkładem pozwoli na zmniejszenie się skupisk ludzkich w autobusach i tramwajach, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka rozpowszechniania się wirusa.

• do każdego pojazdu przydzielony zostaje płyn na bazie alkoholu do utrzymania higieny rąk przez KAŻDEGO kierowcę i motorniczego także w trakcie realizowania kursów (mimo ograniczonej dostępności na rynku udało się zakupić 145 sztuk takiego preparatu)

Ponadto w przypadku zmiany sytuacji epidemiologicznej rozważane jest podjęcie kolejnych kroków jak: wydzielenie stref wyodrębnionych dla kierowcy czy motorniczego na pokładzie, zakaz otwierania przednich drzwi i sprzedaży biletów przez kierowcę i motorniczego itp.

Apelujemy do pasażerów o zachowanie ostrożności i wzmożonych procedur higienicznych.

 

W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z rozpowszechnianiem się koronawirusa w naszym kraju, od 13 marca (piątek) wprowadzamy kolejne obostrzenia (poza wprowadzonymi dzisiaj, o których informowaliśmy wcześniej) w obsłudze częstochowskiej komunikacji miejskiej (dotychczas rozważane), które mają poprawić bezpieczeństwo pracowników i pasażerów w obliczu zagrożenia wirusowego.

Mianowicie:

• zostaje zawieszona sprzedaż biletów przez kierowców i motorniczych. Bilety należy kupować w biletomatach lub innych punktach sprzedaży w mieście, jak również korzystając z aplikacji mobilnych – zaleca się unikania płacenia gotówką przy kupowaniu biletów.

• we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej, wprowadzony zostanie ZAKAZ wsiadania i wysiadania pierwszymi drzwiami.

• w przedniej części tramwajów i autobusów, zostaną wydzielone strefy, w których może przebywać wyłącznie kierujący pojazdem (w szczególności w modelach, gdzie fabrycznie nie ma takich wydzieleń).

• wprowadzone zostanie cykliczne przewietrzanie wnętrza tramwajów i autobusów na przystankach – będą otwierane wszystkie drzwi oprócz pierwszych, bez zgłaszania takiej potrzeby przez pasażerów.

O ewentualnych, kolejnych zmianach bądź odwołaniu wprowadzonych będziemy informować na bieżąco.

 

 

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2022