Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

bip

Biuletyn informacji publicznej

mpk

Rozkłady jazdy

Unia

Unia Europejska

Fundusze3

Fundusze Europejskie

środa, 29 lipiec 2020 12:56

W mieście trwa wielka inwestycja oświetleniowa!

Przypominamy, że równolegle do realizowanej przez częstochowskie MPK - największej w historii miasta przebudowy infrastruktury tramwajowej, Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie prowadzi zakrojoną na równie szeroką skalę wymianę oświetlenia ulicznego wzdłuż modernizowanej linii tramwajowej pomiędzy Rakowem a Północą. Jest to jedna z największych inwestycji oświetleniowych w historii Częstochowy, realizowana jako odrębne zadanie w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” za kwotę 3,4 mln zł. Na większości odcinków stara infrastruktura oświetleniowa jest demontowana, a w jej miejsce osadzane jest nowe oświetlenie po obu stronach ulicy. Stawiane są nowe słupy z oświetleniem i montowane oprawy typu LED na słupach trakcyjnych.

- Inwestycje w bardziej energooszczędne, ekologiczne i estetyczne oświetlenie to jedno z ważniejszych zadań modernizacyjnych w mieście. Linia tramwajowa to nasz kluczowy komunikacyjny korytarz, który - po przebudowie - wymaga też m.in. nowych standardów oświetleniowych - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Trudno było, przy tak dużej inwestycji, nie zająć się także wymianą oświetlenia, dlatego MZDiT zaplanował to dodatkowe zadanie, realizowane równolegle do postępów prac przy budowie - praktycznie od podstaw  - starszej części linii tramwajowej .   

Z ostatecznego efektu prac mogą cieszyć się już mieszkańcy Rakowa (etap 1 i 2).

Odcinek 1 - przy al. Pokoju od pętli tramwajowej przy ul. Kucelińskiej do wiaduktu nad torami kolejowymi PKP (wraz z oświetleniem ronda Reagana) – wybudowano 43 słupy oświetleniowe (po przeciwległej stronie do linii tramwajowej) i zamontowano 43 oprawy typu LED.

Odcinek 2 - na dalszym odcinku Alei Pokoju (od wiaduktu nad torami PKP do skrzyżowania z Aleją Wojska Polskiego) wybudowano 16 słupów oświetleniowych (po przeciwległej stronie do linii tramwajowej) i osadzono 58 opraw typu LED, montowanych również na słupach trakcyjnych.

W ramach pozostałych dwóch etapów zostanie zrealizowany następujący zakres prac przy modernizacji oświetlenia ulicznego:

Odcinek 3 – Aleja Wolności, Aleja Kościuszki – planuje się budowę 39 słupów oświetleniowych (po przeciwnej stronie do linii tramwajowej) oraz osadzenie 115 opraw typu LED, montowanych również na słupach trakcyjnych.

Odcinek 4 – Al. Armii Krajowej od Al. Jana Pawła II do Al. Wyzwolenia – planuje się budowę 52 słupów oświetleniowych oraz montaż 166 opraw typu LED.

Łącznie w ramach tej modernizacji oświetlenia ulicznego zostanie zainstalowanych, w różnych częściach miasta, 150 nowych słupów oświetleniowych i zamontowane zostaną 382 oprawy uliczne typu LED. Zadanie zostanie zakończone w analogicznym, czasie do końca prac przy wielkiej przebudowie linii tramwajowej. Finał przewidywany jest na początek przyszłego roku.

Warto przypomnieć, że to nie jedyne, duże zadanie w zakresie wymiany oświetlenia na terenie Częstochowy, do którego przymierza się miasto. MZDiT rozpisało przed kilkoma dniami przetarg na montaż 40 słupów oświetleniowych z oprawami typu LED w ciągu ul. Mirowskiej. Realizacja inwestycji nastąpi także jeszcze w tym roku.

 

 

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2022