Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

bip

Biuletyn informacji publicznej

mpk

Rozkłady jazdy

Unia

Unia Europejska

Fundusze3

Fundusze Europejskie

wtorek, 01 wrzesień 2020 10:36

Pierwszy elektryk na testach w MPK. Jesienią także inne udogodnienia w komunikacji miejskiej

Na terenie zajezdni MPK w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta, zarządu MPK i dyrekcji MZDiT. Była to okazja do zaprezentowania testowego autobusu elektrycznego marki Autosan, który przez miesiąc będzie sprawdzany podczas kursów z pasażerami. Analogiczny pojazd w liczbie 15 sztuk będzie przedmiotem zamówienia MPK po podpisaniu umowy z wyłonionym w przetargu producentem, którym jest właśnie Autosan (najem długoterminowy na 7 lat). Autobusy trafią do MPK najpóźniej z końcem roku. Testowy egzemplarz pojawi się na trasach kilku linii (o numerach: 12, 15, 17 i 19, ale niewykluczone, że incydentalnie także na innych trasach). – Przede wszystkim gratuluję MPK zawarcia ugody z NFOŚiGW, która pozwoli na rozliczenie programu Gazela poprzez osiągnięcie efektu ekologicznego i rzeczowego, a co za tym idzie na uzupełnienie taboru o 15 nowych autobusów elektrycznych takich, jak ten, który porozpoczyna dzisiaj testy oraz zmodyfikowanie hybryd analogicznie do pierwszej sztuki wożącej komfortowo i bezpiecznie naszych pasażerów od kilku tygodni – podkreślił prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk i dodał. – Dzięki temu mamy gwarancję, że flota autobusów będzie w dalszym ciągu unowocześniana o ekologiczne i nowoczesne pojazdy.

Oprócz 15 nowych elektryków (takich jak przestawiona wersja testowa) MPK ma obowiązek przywrócić do końca 2023 roku łącznie minimum 25 hybryd. Za każdą sztukę z pozostałych 15 pojazdów hybrydowych, którą nie udałoby się należycie zmodyfikować, MPK do końca 2034 roku musi zakupić inny nowy, autobus ekologiczny.

- Bardzo cieszymy się z tego, że dołączą do nas niebawem pierwsze, w pełni elektryczne autobusy – powiedział Robert Madej, zastępca prezesa częstochowskiego MPK. – Testy będą okazją do zaznajomienia się ze specyfiką tych nowoczesnych aut. Będą one wydajne, bo zasięg jednego ładowania szacowany jest na 240 km, ponadto z bogatym wyposażeniem, bo z biletomatem do płatności zbliżeniowych na pokładzie oraz w pełni monitorowane i klimatyzowane – podsumował Madej.

Spotkanie było jednocześnie okazją do przypomnienia, że od 1 wrześnie w życie wchodzi szereg istotnych dla pasażerów zmian w organizacji komunikacji miejskiej. Najważniejszą z nich jest początek powrotu obsługi pasażerskiej w okolice dworca PKP Raków z wykorzystaniem infrastruktury wybudowanego tam węzła przesiadkowego. – Dokonaliśmy odbiorów technicznych, dlatego warunkowo możemy przywrócić tam działanie linii autobusowych MPK nr 12, 32, i 80. Uspokajam, że nie jest to jednak rozwiązanie ostateczne. Będzie ono możliwe dopiero po wypełnieniu się formalności związanych z nadzorem budowlanym oraz po zakończeniu innych inwestycji drogowych na Rakowie, w tym przebudowy ul. Łukasińskiego – zapowiedział p.o. dyrektora MZDiT w Częstochowie, Piotr Grzybowski.

Pasażerowie MPK muszą liczyć się jeszcze z kilkoma nowościami, które wchodzą w życie. Mianowicie:

- od 1 września po Mykanowie (linia nr 13 do Wierzchowiska), MPK będzie dojeżdżało w głąb terenu kolejnej ościennej gminy, Gminy Mstów - tym razem autobusem nr 30 do Siedlca przez Jaskrów, Wancerzów i Mstów.

- od 1 września na przebudowaną w ramach wielkiej przebudowy starej linii tramwajowej pętlę przy Dworcu Raków PKP powrócą tramwaje linii nr 2 (przez al. Pokoju na razie kursują stare tramwaje, ale Twisty pojawią się w tej części miasta po zakończeniu całej przebudowy)

- od 1 września autobusy i tramwaje częstochowskiego MPK wracają do kursowania zgodnie ze standardowym, roboczym rozkładem jazdy w dni powszednie.

Pozostałe, aktualne rozwiązania dotyczące organizacji komunikacji miejskiej w mieście i regionie dostępne są w linku poniżej. Tam także do wglądu i ściągnięcie najnowszy numer informatora dla pasażerów, gdzie powyższe informacje są dostępne w pigułce. Papierowa wersja miesięcznika jest także dostępna w liczbie kilkuset sztuk w punktach obsługi klienta MPK na terenie miasta i w budynkach miejskich urzędów.

http://mzd.czest.pl/publiczny-transport-zbiorowy/aktualnosci-ptz

 

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2023