Zakup nowoczesnych tramwajów
środa, 31 październik 2018 10:42

Kolejna strategiczna inwestycja tramwajowa w Częstochowie stała się faktem! Umowa na wielką przebudowę podpisana

W obecności mediów 29 maja 2018 r. została podpisana umowa na przebudowę linii tramwajowej pomiędzy Północą a Rakowem, która będzie realizowana w ramach Programu "Lepsza Komunikacja w Częstochowie". Inwestycja warta jest 114,5 mln zł i jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej! Spotkanie odbyło się przy pętli "Fieldorfa – Nila" na Północy, która także będzie objęta pracami budowlanymi. W tym przełomowym dla przyszłości komunikacji miejskiej naszego miasta wydarzeniu uczestniczyli także: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, prezes MPK, Mariusz Sikora i prezes zarządu firmy NDI S.A – lidera konsorcjum wyłonionego w postępowaniu przetargowym, Małgorzata Winiarek – Gajewska.


- Czeka nas największa inwestycja tramwajowa od początku istnienia tej infrastruktury w naszym mieście. Będzie to nie tylko przebudowa sieci i torowiska, ale także szereg innych prac, które odmienią oblicze podróżowania tramwajem na trasie północ-południe. Mówimy de facto o budowie nowej linii tramwajowej w starym śladzie pomiędzy Rakowem a Północą – zapowiedział Mariusz Sikora, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie.

Prezydent Miasta, który zainicjował funkcjonowanie programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” podkreślił, że warta 114,5 mln zł inwestycja ma sprawić, że częstochowianie częściej będą wybierać tramwaje jako alternatywny środek transportu. – Kiedy podróż będzie bardziej komfortowa i szybsza, a ta przebudowa to umożliwi, to łatwiej będzie do tego wyboru zachęcić pasażerów. Sto osób podróżujących tramwajem to kilkadziesiąt samochodów mniej na ulicy i czystsze powietrze. Wierzymy, że inwestycje tramwajowe jak i autobusowe, które realizujemy, przyczynią się do osiągnięcia takiego efektu – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk.

Przypomnijmy, że przebudowa startej linii tramwajowej pomiędzy północną i południową częścią miasta to jeden z dwóch elementów składających się na tramwajową rewolucję w Częstochowie. Drugą częścią jest zakup kolejnych 10 nowoczesnych składów tramwajowych za 90 mln zł. Umowa na dostarczenie nowoczesnych pojazdów została podpisana z firmą PESA, która wyprodukowała jeżdżące po mieście od kilku lat Twisty. Wersja o roboczej nazwie „Twist 2.0” w liczbie dziesięciu tramwajów dotrze do MPK w 2019 roku. Łącznie w częstochowską infrastrukturę tramwajową i tabor zostanie zainwestowanych w najbliższych kilkunastu miesiącach blisko 205 mln zł! 144 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE pozyskanych przez miasto na ten cel.

- To dla nas olbrzymi zaszczyt móc przeprowadzić tak ważną dla Częstochowy inwestycję komunikacyjną. Mamy doświadczenie w realizacji dużych zadań tramwajowych, dlatego mogę zapewnić, że częstochowianie będą zadowoleni z efektu końcowego naszej pracy – powiedziała Małgorzata Winiarek – Gajewska, prezes zarządu NDI S.A lidera konsorcjum, które przeprowadzi roboty budowlane.

Inwestycja zostanie przeprowadzona w formule "projektuj i buduj". Pełny zakres zadania ma zostać zakończony w przeciągu 19 miesięcy.

Źródło: https://www.mpk.czest.pl/

 

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

Copyright MZDiT Częstochowa © 2024