Zakup nowoczesnych tramwajów
wtorek, 04 czerwiec 2019 15:23

Częstochowskie inwestycje komunikacyjne w trakcie realizacji - stan aktualny

Postępuje realizacja inwestycji ukierunkowanych na poprawę stanu infrastruktury i organizacji częstochowskiej komunikacji miejskiej.

Składający się z dwóch elementów, największy w historii MPK projekt tramwajowy to: produkcja i dostawa 10 nowoczesnych składów tramwajowych (90 mln zł) oraz budowa nowej linii w starym śladzie między Rakowem a Północą (114 mln zł). Proces produkcyjny nowych tramwajów dla Częstochowy trwa. Na wizualizacjach dostępnych w załącznikach możemy zobaczyć zarys ich przyszłego wyglądu. Ponadto przypominamy, że tramwaje wersji Twist drugiej generacji będą jednymi z najnowocześniejszych w Europie z szeroką paletą udogodnień jezdnych, jak i pełną klimatyzacją, monitoringiem, cyfrową informacją dla pasażerów, biletomatami itp. Po dostawach 10 nowych tramwajów (terminy to koniec 2019 i początek 2020 r.), wraz z jeżdżącymi już od kilku lat składami pierwszej serii Twistów, tabor tramwajowy obsługujący pasażerów w Częstochowie zostanie zdominowany przez nowoczesne pojazdy. Łącznie na wymienione cele miasto pozyskało 144 mln zł unijnego dofinansowania, a wartość obu tramwajowych projektów to 204 mln zł. Wspomniana, wielka przebudowa linii tramwajowej w Częstochowie rozpoczęła się od odcinka rakowskiego w ciągu al. Pokoju (zdjęcia z budowy w załącznikach). Prace potrwają tam do końca czerwca, a następnie rozpocznie się kolejny etap inwestycji w postaci przebudowy zjazdów do zajezdni MPK w al. Niepodległości oraz prace na samej zajezdni. O planowanej organizacji ruchu i kolejnych etapach harmonogramu prac będziemy informowali w odrębnych komunikatach.

Należy też przypomnieć, że Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie nadzoruje zadanie związane z wyprodukowaniem i instalacją zintegrowanego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Będzie to 50 cyfrowych tablic zmiennej treści zlokalizowanych przy najważniejszych przystankach autobusowych i tramwajowych na terenie miasta, które informować będą o rzeczywistym czasie przyjazdu i odjazdu pojazdu oraz o utrudnieniach i zagrożeniach, na temat których informacja powinna szybko dotrzeć do mieszkańców. Zintegrowany system zacznie działać z końcem 2019 roku. Start funkcjonowania poprzedzą testy sprzętu i instalacja słupków konstrukcyjnych. W załączniku znajdziemy listę 47 przystanków w różnych dzielnicach miasta, przy których staną wyświetlacze. Trzy pozostałe zostaną zamontowane przy centrach przesiadkowych po zakończeniu ich budowy. Wartość inwestycji wynosi ponad 3,6 mln zł.

Wymienione zadania wpisują się w program „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” zainicjowany przed kilkoma laty przez prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka.  

ZAŁĄCZNIKI:

xlsSpis lokalizacji tablic 

 

 

 

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

Copyright MZDiT Częstochowa © 2024