Zakup nowoczesnych tramwajów
czwartek, 19 marzec 2020 09:18

Pierwszy z 10 nowych tramwajów dla Częstochowy dotarł do zajezdni!

Pomimo obiektywnych trudności, z którymi zmaga się nasze miasto i cały kraj w obliczu zagrożenia epidemią koronawirusa, staramy się w miarę możliwości koordynować wykonanie wszelkich inwestycji, które są w trakcie realizacji. Przykładem na to jest zakup i dostarczenie kolejnych nowoczesnych składów tramwajowych do Częstochowy, które pozwolą zmodernizować tabor MPK. Pierwszy z 10 nowych tramwajów dotarł z bydgoskiej firmy PESA do zajezdni przy al. Niepodległości. Transport wielkogabarytowy specjalistycznym sprzętem na dystansie ponad 350 km odbył się bez większych przeszkód. Pojazd po pierwszym przejeździe próbnym w nocy jest przygotowywany do dalszych testów, które będą odbywać się bez pasażerów. Według zapewnień specjalistów producenta obecnych na miejscu, tramwaj będzie gotowy do obsługi pasażerskiej w okolicach maja. W wakacje mają też dotrzeć do Częstochowy pozostałe zamówione składy.
Produkcja i dostawa nowych tramwajów dla Częstochowy (koszt ok. 90 mln zł) to jeden z dwóch elementów największego w historii MPK projektu tramwajowego. Drugą częścią tego gigantycznego przedsięwzięcia jest budowa nowej linii w starym śladzie między Rakowem a Północą (koszt ok. 114 mln zł). Proces produkcyjny pozostałych, nowych tramwajów dla Częstochowy trwa. Przypominamy, że tramwaje Twist 2 generacji będą jednymi z najnowocześniejszych w Europie z szeroką paletą udogodnień jezdnych, jak i pełną klimatyzacją, monitoringiem, cyfrową informacją dla pasażerów, biletomatami itp.
- Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie" pozwoli nam na największą od dekad modernizację taboru tramwajowego. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. Wierzymy, że pod względem technicznym i funkcjonalnym będą to pojazdy światowej klasy. Dzięki nim oraz przebudowie linii tramwajowej powinniśmy już niedługo poruszać się tramwajem po Częstochowie zdecydowanie bardziej komfortowo, szybciej i bezpieczniej – zapowiada prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.
Łącznie na wymienione cele władze Częstochowy pozyskały 144 mln zł unijnego dofinansowania, a wartość obu tramwajowych projektów to - rekordowe w historii tego typu przedsięwzięć - 204 mln zł.

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

Copyright MZDiT Częstochowa © 2024